מי אני ומדוע בחרתי בטיפול במוסיקה?

את דרכי המוסיקלית התחלתי בגיל 6 בלימודי פסנתר. למדתי בקונסרבטוריון גבעתיים אצל הגב‘ נימה פולטורק (האגדית) במשך 12 שנים וניגשתי לבחינת הבגרות בפסנתר. נימה ידעה לשלב את המוסיקה החיה בנו, התלמידים, עם אוכלוסיות מיוחדות שונות. כך ניגנו, ילדים צעירים, בקונצרט יחד עם ילדים בחינוך מיוחד והנעמנו את זמנם של קשישים סיעודיים ותשושי נפש בקונצרטים שערכנו ב“גיל-עד“, בית חם לקשישים. כחיילת הזמינה אותי נימה לנגן יחד עמה במועדון לבוגרים עם תסמונת דאון. וכך בשקט ובצנעה היא חשפה אותי לנתינה העמוקה שיש במוסיקה לעצמי ולאוכלוסיות מתקשות ופגועות וכן לזכות שיש לנו, הפסנתרנים, להנעים את זמנם.

בהמשך סיימתי לימודי B.A במדעי ההתנהגות (פסיכולגיה וסוציולגיה) באוניברסיטת בן גוריון. לאחר מכן שיניתי כיוון ועסקתי במשאבי אנוש תוך כדי לימודי M.A במנהל עסקים. בשלב מסויים ”חישבתי מסלול מחדש“ וחזרתי לנתיב שתמיד ידעתי שהוא חלק ממני – והוא הטיפול במוסיקה. סיימתי את לימודי התעודה ב“טיפול במוסיקה ובתנועה“ במכללת לווינסקי ומאז אני עובדת כתרפיסטית.

טיפול במוסיקה הוא מקצוע טיפולי פרא-רפואי, המשתמש במוסיקה כדי לענות על צרכים פיזיים, רגשיים, קוגניטיביים וחברתיים של מטופלים בכל הגילאים. טיפול במוסיקה משפר את איכות חייהם של אנשים בריאים ועונה על צרכים מיוחדים של ילדים ומבוגרים הלוקים במוגבלויות או במחלה. זהו אחד מסוגי התרפיה בהבעה ויצירה. כמו טיפולים אחרים באמצעים אומנותיים מאפשר הטיפול במוסיקה ערוץ ביטוי שאיננו מילולי. בטיפול במוסיקה נעשה שימוש בכלי נגינה, ביצירת מוסיקה, כתיבת שירים ובהאזנה למוסיקה. תהליך היצירה של הצלילים מאפשר ביטוי רגשי רחב למי שהערוץ המילולי איננו נוח ומתאים עבורו.

בשנים האחרונות אני עובדת כתרפיסטית בגני תקשורת עם ילדים על הרצף האוטיסטי ובמכון להתפתחות הילד באילת. בעבר עבדתי כתרפיסטית במחלקה אונקולוגית -ילדים בביה“ח דנה, תל אביב ובבתי ספר לחינוך מיוחד עם נערים פוסט אישפוזים (בריאות הנפש).

לצד עבודתי כמטפלת אני מאד אוהבת לעבוד עם ילדים בהתפתחות תקינה כמורה למוסיקה בגנים וכמורה לפסנתר. הטיפול וההוראה שונים זה מזה אך גם שלובים זה בזה. אני מאמינה שבכל מקום בו נמצאת המוסיקה – נמצא איזשהו אלמנט של טיפול (חישבו למשל על האזנה לשיר אהוב במיוחד ברדיו, שיר מתקופה רחוקה, מה הוא מעורר בנו באותו הרגע?). ובמקום של הטיפול קיימים גם אלמנטים של חווייה ולמידה.

אשרי שזכיתי שגם ילדים מיוחדים וגם המוסיקה יקיפו אותי בעבודתי